Kosmetyk, dermokosmetyk, kosmetyk sprzedawany w aptece, kosmeceutyk, biokosmetyk….

Przepisy prawa nie definiują żadnej kategorii kosmetyków, jest to wyłącznie koncept strategii producenckich, który nazywa dermokosmetykami kosmetyki o szczególnie efektywnym działaniu i dużej zawartości substancji aktywnych. Tzw. dermokosmetyki (kosmetyki apteczne, kosmeceutyki) są to kosmetyki o działaniu innym niż wyłącznie upiększające (np. lecznicze, wspomagające leczenie) często sprzedawane w aptekach. Produkty te są przeznaczone do pielęgnacji skóry problemowej, lub zmienionej chorobowo np. trądzikowej.

Często dermokosmetyk powstaje w wyniku współpracy z lekarzami, chemikami, kosmetologiami. W swym składzie, owy kosmetyk zawiera substancje lecznicze, a procesem produkcji przypomina wytwarzanie leku. Aby zdefiniowaniać, czy produkt jest kosmetykiem czy lekiem należy dokonać analizy m.in. jego działania, drogi podania, stężenia substancji czynnej etc.

Warunkiem wprowadzenia do obrotu kosmetyku jest jego wcześniejsza ocena przez Safety Assessora co wynika z art. 11 ustawy o kosmetykach.  W związku z tym, każdy kosmetyk charakteryzuje taki sam stopień bezpieczeństwa i jest niezależne od miejsca sprzedaży.

Należy zaznaczyć, że z ustawowego brzmienia definicji kosmetyku (patrz definicje), kosmetyki nie są przeznaczone do leczenia chorób. Niezależnie od miejsca sprzedaży (apteka, drogeria, supermarket), każdy produkt zaliczany do kosmetyków podlega takiemu samemu reżimowi prawnemu tj. przepisom ustawy o kosmetykach. Kosmetyk może zatem wykazywać wyłącznie takie działanie jakie przypisuje mu Ustawodawca. Preparat, który leczy bądź zapobiega jest produktem leczniczym.

Podkreślenia wymaga, że konkretny produkt nie może podlegać różnym reżimom prawnym. Może być albo lekiem albo kosmetykiem.  Produkt, który posiada właściwości zapobiegania lub leczenia chorób lub stosowany jest w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu jest produktem leczniczym.

Według przepisów ustawy Prawo Farmaceutyczne z 30 marca 2007 – „Do produktu spełniającego jednocześnie kryteria produktu leczniczego oraz kryteria innego rodzaju produktu, w szczególności suplementu diety lub kosmetyku, określone odrębnymi przepisami, stosuje się przepisy niniejszej ustawy.” Zgodnie z cytowanym przepisem, produkt spełniający kryteria leku i kosmetyku, na przykład „kosmetyk o działaniu leczniczym” jest lekiem.


Autor: Klaudia MisztalKancelaria KONDRAT i Partnerzy

KONDRAT i Partnerzy biuro@kondrat.pl


źródło zdjęcia: www.freeimages.com