Data ważności kosmetyku: jak ją sprawdzić?

Przestrzeganie daty ważności wskazanej na opakowaniach kosmetyków jest ważne dla bezpiecznego ich stosowania. W sytuacji, gdy producent takiej daty nie podał rozwiązaniem problemu może być kalkulator ważności kosmetyków.

Przeważnie na opakowaniach kosmetyków widoczny jest symbol otwartego słoiczka zwany PAO (ang. period after opening) określający okres przydatności do użycia kosmetyku po jego pierwszym otwarciu. Symbol ten wprost wskazuje, przez jaki czas produkt jest bezpieczny dla zdrowia konsumenta, a także w jakim terminie zachowuje on swoje właściwości.

Zgodnie z wytycznymi UE, symbol PAO powinien być obecny na każdym kosmetyku, którego termin ważności wynosi 30 lub więcej miesięcy. Dla produktów z krótszym terminem ważności obowiązuje wymóg podania dokładnej daty, do której mogą być sprzedawane i używane. Wyjątkiem od powyższej reguły są kosmetyki w hermetycznie zamkniętych opakowaniach (np. aerozole, perfumy), a także produkty jednorazowego użytku (np. próbki).

Monika Faszcza - Kancelaria KONDRAT i Partnerzy

W praktyce na etykietach wielu kosmetyków umieszczane są wyłącznie numery seryjne, w których zaszyfrowana została data produkcji. Dlatego producenci na swoich stronach internetowych udostępniają bezpłatny kalkulator ważności kosmetyków. Należy wybrać markę/producenta, a następnie wpisać kod z pudełka/opakowania (kody są zazwyczaj na spodzie zewnętrznego pudełka; jeśli kosmetyk nie posiada zewnętrznego pudełka, kod powinien znajdować się na spodzie opakowania). W odpowiedzi otrzymamy informację, kiedy kosmetyk został wyprodukowany oraz do kiedy można go bezpiecznie stosować.

Dobrym pomysłem jest także zainstalowanie kalkulatora ważności kosmetyków jako aplikacji na smartfona, co może ułatwiać sprawdzenie daty ważności kosmetyku już na etapie wyboru produktu w sklepie.

Przykładowe kalkulatory ważności kosmetyków:


Autor: Monika FaszczaKancelaria KONDRAT i Partnerzy

KONDRAT i Partnerzy biuro@kondrat.pl


źródło zdjęcia: www.freeimages.com