Rozporządzenie GSPR a produkty regulowane

Od 13 grudnia 2024 r. stosujemy przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/998 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (General Product Safety Regulation, dalej rozporządzenie GSPR).

Rozporządzenie GSPR, w przeciwieństwie do mającej dotychczas zastosowanie w tym zakresie Dyrektywy 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ma być od wskazanej daty bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich i jako takie wymaga stosownej implementacji.

Nowa regulacja unijna wprowadza szereg wymagań, które muszą spełniać tzw. „podmioty gospodarcze”, którymi w rozumieniu rozporządzenia GSPR jest producent, upoważniony przedstawiciel, importer, dystrybutor, dostawca usług realizacji zamówień lub każda inna osoba fizyczna lub prawna podlegająca obowiązkom związanym z wytwarzaniem produktów lub udostępnianiem ich na rynku (art. 3 pkt 13) rozporządzenia GSPR). Do najważniejszych obowiązków tak wskazanych podmiotów należą:

  • przeprowadzenie stosownej oceny bezpieczeństwa uwzględniającej m.in. właściwości produktu, oddziaływanie produktu na produkty inne, sposób prezentacji informacji dostarczanych konsumentom wraz z produktem, a także kategorie konsumentów używających produktu oraz poparcie przeprowadzonej w tym zakresie oceny w odpowiedniej dokumentacji technicznej,
  • wdrożenie stosownych procedur dotyczących bezpieczeństwa produktów w przedsiębiorstwie,
  • dochowanie odpowiednich obowiązków informacyjnych w przypadku oferowania produktów w internecie bądź w inny sposób na odległość,
  • stosowana współpraca z innymi podmiotami z łańcucha dystrybucji w celu upewnienia się, że na rynek trafia produkt bezpieczny,
  • związane z systemem szybkiego ostrzegania o produktach niebezpiecznych Safety Gate/RAPEX obowiązki techniczne,
  • współpraca z właściwymi krajowymi organami nadzoru.

Rozporządzenie GSPR dotyczy produktów konsumenckich, przeznaczonych do użytku przez konsumentów, i z których konsumenci mogą uczynić użytek w tzw. racjonalnych warunkach. Jednocześnie rozporządzenie GSPR nie formułuje konkretnego katalogu takich produktów, ale określa, które produkty są wyłączone spod stosowania regulacji. Są to produkty wymienione w art. 2 ust. 2 rozporządzenia GSPR, w tym między innymi produkty lecznicze do stosowania u ludzi, weterynaryjne produkty lecznicze oraz żywność.

Ponadto, doprecyzowuje także, że gdy produkty konsumenckie podlegają szczególnym wymaganiom nałożonym przez prawo Unii to przepisy rozporządzenia GPSR mają zastosowanie wówczas wyłącznie w odniesieniu do aspektów i ryzyk lub kategorii ryzyk nieobjętych tymi wymaganiami.

Oznacza to, że m.in. dla wyrobów medycznych, detergentów, produktów kosmetycznych czy produktów biobójczych przepisy rozporządzenia GSPR powinny być stosowane tylko w zakresie, w którym unijne prawodawstwo harmonizacyjne nie przewiduje przepisów szczególnych.

 

Jeśli masz wątpliwości czy i w jakim zakresie produkty, które udostępniasz na polskim rynku są objęte wymogami rozporządzania GSPR, skontaktuj się z nami.